Allah Akıl Vermiş Fikri Siz Bulun Demiş

Bu sayfanın bir amacı var kudret; beni, hoşuna gitmeyen yanlarımla sevmeyi öğreneceksin, başka şansın yok yani. Ben nasıl seviyorum seni tüm ödlekliğine rağmen; sen de öyle seveceksin beni etrafımdakilere olan tüm körlüğüme rağmen. İnsanın en acıklı körlüğü kendine körlüğüdür kudret; ben kendimden bakarak görmeyi seçtim etrafımı; çünkü böyle daha açıklıkla görüyorum etraftaki sakatlıkları. Kendimdeki sakatlıklardan doğru bakıyorum hepimize…” #Kudret diye biri var tabi ki sevgili okur; onu ben yarattım. Biraz senden aldım, biraz senden ve biraz da senden; hepinizin toplamı nasıl bir adam olur görmek istedim. Şimdi düşündüm de, kudreti biz yaratmışız el birliğiyle, teşekkürler insanlarım! Kudretle her şeyi konuşabiliyoruz çünkü her konuda konuşabilecek kadar kaabiliyetli biri oldu, toplama bir adam olduğundan. Anlamadığı, bilmediği bir konuda bile konuşabiliyoruz onunla… Çünkü bir konudaki konuşmaya iştirak edebilmek için o konu hakkında alim olmaya gerek yoktur bizce; Allah akıl vermiş, fikri siz bulun demiş. Bir de bana benzedi bu konuda biraz; bilmediği bir şeyleri bilirmiş gibi görünebilmeyi iyi beceriyor. Canım ya, çok tatlı oldu şerefsiz!
Ve şöyle buyurdu edebiyat hocası yatılıdaki, yazdığım yazıyı kendimin yazdığından kuşku duyarak: “Bit pazarına bile nadir de olsa iyi bir parça düşer fakat bunun ne zaman olacağı kestirilemez, o yüzden tırmanacaksınız bu kavak dalına!” Ey hoca dedim ben de ona, ben birçok şey olabilirim fakat hırsız olamam. Zira her adımımı izliyorum, bir başkasına zarar vermektense kafama sıkarım. Yüz üzerinden doksan verdi yazıma pipo kokulu ebediyat hocası, yüz vermedi çünkü yüz, metresinin hakkıydı, ben kimsenin metresi değildim. O kokuyla nasıl öpüşüyorsun ey hocanın metresi dedim kendi kendime, kimse duymadı. Bir insanın içinde ne tutkular gizlidir bilinmez kudret; tutkusuz insan yoktur, tutkusunu henüz fark etmemiş insan vardır. İşte hocanın çalıntı sandığı yazı, benim yazdığım ilk yazıydı ve kompozisyon sınavında hocanın gözleri önünde yazmıştım. Fakat sıra arkadaşım hocanın metresiydi-en azından manevi bakımdan öyleydi kesin-, bir şeyler karalayabildiği tüm okulun da bildiği bir durumdu. Hoca da benim yazdığım yazıyı o yazdı sanmış, kağıt değiştirdiğimizi düşünmüş sınavda. İlginçtir, el yazılarımız da çok benzerdi birbirine ama yanıltacak kadar değil, benim el yazım daha çirkindi şaşırtıcı olmayan bir biçimde. O yazıyı benim yazdığıma o kadar inanamamış ki işte hoca; dipsiz bir paranoyaya gark olmuş. Sonradan öğrendiğime göre, yazıma not vermeden önce kızı yanına çağırıp sormuş bu yazıyı sen mi yazdın, kağıt mı değiştirdiniz sınavda diye. Şaka gibi ama gerçek, oldu bu sevgili okur. Hocanın gözdesi mi? Edebiyat hocası oldu sonra. Hırslanmak mı? E hayır tabi ki, hırslanmadım bu olay üzerine. Birlikte çalıştığım bir avukat şöyle demişti yıllar önce hırssızlığımla-hırsızlığımla değil sevgili okur, çift s ile yazdım dikkat et- ilgili olarak: “Bu meslekte tek eksiğin hırsının olmayışı.” Hımm evet, ben mi? Ben edebiyatla ilintili bir şey olmadım; feci şekilde alakasız bir şey oldum. Olduğum şey ile hiçbir şey arasında illiyet rabıtası kuramıyorum. Fuzuli’yi hatırladık kudret yine görüyor musun; kemikleri çınlamıştır. Beş buçuk aylık bir bebeğin kusma problemi varsa eğer, ebeveyni olarak yirmi dört hatta yirmi beş saat boyunca gözünü ayırmayacaksın bebeğin üzerinden kudret. Bir an, yalnızca bir an içinde kusmuğunu solur ve boğularak ölür çünkü, hiçbir şey gelmez elden o vakitten sonra. Kardiyopulmoner arrestle giriş yapmış acil servise fakat artık çok geç iken. Bebek ölmüş, kurtaramamışız. Bazı dosyalar sarsıcı oluyor kudret, o kadar sarsıcı ki dudağımda uçuk filan çıkıyor. Bebeğin katili anneyle baba çünkü; bundan daha sarsıcı ne olabilir! Her ebeveyn öldürür bebeğini! Kimi derhal kimi taammüden ve uzun vadede…
Kudrete dönelim biz. Bebeğin öyküsüne sonra değinmek üzere… İki cümleyle geçiştirilebilecek bir öykü değil Mevta Yasin’in öyküsü! Cinayet aleti anne sütü çünkü, çok derin.  Kudret inanılmaz anlayışlı, hoşgörülü ve en önemlisi de komplekssiz bir adam oldu işte; arkamdan iş çevirmiyor hiç çünkü açık yüreklilikle ve samimi bir biçimde, gönlünden kopartarak haberdar ederse beni her şeyden, içinde hiçbir şeye özlem kalmamasını temin gayesiyle yaptığını ifade ederek, tümünü tolere edebileceğimi bilir yaptıklarının ve yapmaya niyetlendiklerinin. Zira ben kimsenin sahibi değilim; sahiplikten Yaradanıma sığınırım. Şartlı özgürlük evet; çünkü bir insanı aptal yerine koymaya çalışmak çirkin tanrılardan biridir. Kimse aptal yerine konulmayı hak etmez, şeffaflık heyecansızdır belki ama insan isterse daha heyecan verici şeyler icat edebilir bence, potansiyeli müsaittir insanın buna. Çünkü özlemek… Özlemek de öteki bir çok çirkin tanrıdır; bünyede tatmin imkanı yoksa, kalmamışsa, sonsuza mahkum olmuşsa. Ur olur büyür insan ruhunda. “Tanrı Özlemek”e de döneceğim sonra. Kudret’in bazı kısımlarını henüz yaratmadım, üzerinde çalışıyorum hala. Evet, kendi üzerimde de çalıştığım gibi; zira ben de tam yaratılmış değilim henüz. -Ne demiştik? Allah akıl vermiş, fikri siz bulun demiş.- Gayret gösteriyorum en azından tamam olabilmek için, bu iyi niyet göstergesidir; iyi niyet, hukuken de korunur, dinen de.
-En yüce değerler bunlar mı şimdi ki de, hukuken ve dinen korunuyor olmasını yücelttin iyi niyetin?
Kudret, benim en yüce değerlerimin bir kıymeti yok, bunu anla artık. Bu hikaye başkalarını anlatıyor. Böyle yapmaya devam edersen seni kötü niyetli addeder, yüzde yirmiden aşağı olmamak kaydıyla tazminatımı alırım senden ona göre.
-Neyin yüzde yirmisi?
Kendi ederimin tabi ki; albayımın da dediği gibi, ben kendimi koyuyorum ortaya. Risk nedir deseydi hoca sınavda misal… Risk derdim hocaya; risk, benim kendimi ortaya koymamdır hocam derdim saygı ile.

#gözlerindenöperim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s